1. kolo I. liga plavaná 2016 – Nežárka – Jindřichův Hradec

Ahoj příznici rybolovu, přátelé plavané, kamarádi,

jak jsme slíbili v úvodníku našich nových stránek www.crazy-boys.cz, budeme se snažit napsat krátkou reportáž z důležitých závodů LRU plavaná, kterých se naše družstvo, nebo jeho členové zúčastní.

Nyní se pokusím napsat pár řádků z úvodního kola první ligy v plavané, tak jak si to pamatuji a jak jsem to prožil. Jelikož na psaní jsem v našem teamu hlavně já, upozorňuji, že se bude vždy jednat především o můj pohled na daný závod. Nechtěl bych předávat neúplné nebo neověřené informace. Pokud se mi podaří získat přesnější popis závodů od mých kolegů z teamu, rád jej do článku doplním, případně se můžou doplňovat a dále rozvíjet v diskuzích.

Popisovat Nežárku znalým závodníkům asi nemá smysl, malá říčka široká co by krmením dohodil s hloubkou až na dno, řekněme kolem jednoho a půl metru a s velmi pomalým průtokem a která je známá hlavně díky každoročním pohárovým závodům Nova Domus.

Letos jsme se pohárového závodu pořádaného 23.-24.4. zúčastnili „povinně“ všichni a pojali ho jako generálku na ligu, konanou o týden později. Podobně to pojala myslím i řada dalších ligových družstev.

Tohoto závodu se původně nechtěl zúčastnit náš Radek Hron, s tím, že na Nežárce zkrátka chytat neumí. Peťa Klásek se tedy ujal menšího proškolení, vysvětlil Radkovi některé „nežárkovské“ odlišnosti od podobných vod a přiblížil mu hlavně styl krmení a vedení splávku, tedy věci, které zde považujeme za stěžejní. A protože Radek je kluk šikovný a rybář vynikající, tak si Nova Domus celkem jednoduše vyhrál. Umístění dalších Crazy Boy-ů na 4., 8., a 12. místě z 66.ti závodníků dávalo naději, že bychom mohli ligu rozumně zvládnout.

V pátek na ligovém tréninku sedíme vzhledem k loňskému vítězství na forhondu a nutno říct, že na toto místo se zvyká poměrně hezky. Pořadatelé se rozhodli vzhledem k počtu družstev udělat trať v jednom kuse a nevytyčovat samostatný sektor A, což oceňujeme, protože závod bude určitě spravedlivější. Trénink jsme pojali celkem volně s tím, že informace z poháru jsou dostačující. Každý si namíchal co chtěl, nakrmil jak chtěl a všechno bylo super až na to, že jsme toho moc nepochytali . Možná to bylo proto, že jsme měli na vodě většinu času stín, možná proto, že jsme do toho nešli naplno, těžko říct, teď už je to stejně jedno.

Po asi dvou hodinách chytání jsme si navázali čerstvé udičky a sice naše nové splávky Wind, stabilní splávky s kovovou nožkou v gramáži od 0,2g po 1g. Chodí krásně a na Nežárku jsou perfektní. K tomu ještě lízátka 1,5 a 2g . Na rozdíl od poháru zmizela ouklej, a tak její lov víceméně vylučujeme. V tréninku se nám potvrdilo, tak jak jsme ostatně předpokládali, že favoritem tohoto kola bude družstvo Mivardi, posílené o dva polské závodníky. Celé družstvo chytalo v tréninku více a větších ryb než ostatní. Tento způsob lovu jim sedí a jak Peťa odhadoval, bude pro další vývoj ligy důležité získat něco na favorizované Pardubice a příliš neztratit na Mivardi. Odhadl to nakonec celkem přesně.

V sobotu los nejprve rozhodl, že na A bude Roman, na B Peťa, na C Radek a na D já. Dále je losováno číslo a pro nás je taženo č. 12. Takže mě čeká horní forhond, bohužel toto místo bude vykoupeno antiforhondem na A 12 pro Romana. Těžko předvídat, zda to bude pro družstvo dobře nebo ne.

A teď něco k samotnému sobotnímu závodu.

Nejdříve jsem si vyslechl spoustu řečí o štěstí a o forhondu, což se dalo tak trochu čekat, nicméně jeden forhond, který mi po skoro třech letech opět v lize vyšel, spravedlivě odpovídá i z hlediska pravděpodobnosti .

Vedle mě sedí Mirek Jireček, kterému nikdo neřekne jinak než Prdeček, pod ním Kuba Valchař a tyhle kluky vždycky rád vidím, takže je jasné, že bude pohodička v přátelské atmosféře. Na D 9 sedí Pepa Konopásek, ten umí chytat všechno a všude a Pardubice jsou jedni z hlavních adeptů na vítězství v lize.

Chystám splávky wind a dvě lízátka, celkem 8 topsetů, na mě nezvykle moc. Nakonec jsem skoro celý závod odchytal na 0,6g, jen na konci jsem zkoušel větší ryby na lízátko. Na začátek oproti původnímu plánu hážu většinu krmení smíchaného 1:1 s hlínou. Přidávám mrtvé červy, kukly a patentku, taktéž ve větším množství než jsem zamýšlel původně. Předpokládám, že na forhondu budou brát ryby dobře a je potřeba jim nakrmit vydatněji. Žížaly dám jen v případě, že se nebude chytat menší a střední ryba. Hned na začátku závodu vidím, že Pepa zasekl velkou rybu a i když mám na tři proplutí 3 ryby, neváží ani polovinu toho co Pepův velký cejn, kterého podebral. Toto opakuje následně ještě dvakrát a začíná mě hlavou vrtat , že by byla velká ostuda z tohoto místa nevyhrát. O to více se soustředím na každé proplutí a v dobrém tempu zdolávám další ryby. Pravidelně dokrmuji a za celý závod jsem měl asi jen 3 proplutí bez záběru. Po hodině mám pocit, že ho doháním, měl jsem 23 ryb a cca 6kg .

Tohle místo je asi nepřechytatelné, takže vítězství považuji za nutnost, jen vždycky říkám, že se ty ryby musí nejdřív nachytat, protože do vezírku samy nenaskáčou. Potěšila mě výsledná váha 18340g, Pepa je druhý na 6870g. Za první den jsme vyhráli 3 sektory a jak jsem předeslal u mě to byla povinnost, Radek s Peťou paráda a u Romana trochu smůla, kombinace antiforhondu s místem zanešeným větvičkami a tudíž neustálé váznutí. Součet 15 a průběžné druhé místo za Mivardi se ztrátou dvou bodů bereme.

V neděli máme los A-Roman, B-Radek, C-Peťa, D-já a los nás posílá na 4ku.

Rozdíl mezi forhondem a místy na druhém konci sektoru je obrovský. Lletmý pohled po startovním signálu k forhondu a vytažené gumy z děliček nevěstí nic dobrého. Přesto se mi nepravidelně daří oproti sousedům odchytávat menší cejny. Ke konci závodu se objevuje více velkých cejnů, přidávám žížaly a přecházím na lízátko. Bohužel pár větších ryb ztrácím, je možné, že byly podseklé. Neobvyklá situace nastává na samém konci závodů kdy někteří závodníci spěchají se zdoláním velkých ryb zaseklých v posledních vteřinách a tyto následně ztrácí. Netušili podobně jako já, že závod bude o dobrou minutu a půl prodloužen. Váha mi ukázala 8620g a dělám umístění 6. Roman na Áčku parádní dvojka, Radek celkem jednoduchou jedničku, ostatně jak už jsme si u něj zvykli a Peťa výbornou trojku, kdy jak mi sám říkal, dostal na svoje místo až příliš mnoho ryb, takže spoustu z nich podsekával a ztrácel.

Součet 12 bodů a opět druhé místo, tentokrát o bod za Mivardi. Celkově obsazujeme druhé místo, ztráta 3 body, třetí jsou Loštice a na páté Pardubice získáváme překvapivě krásných 25 bodů náskok. Můžeme být a jsme spokojeni.

Jedinou kaňkou na závodech je nečekané prodloužení závodu, o jehož skutečných důvodech jsem se dozvěděl od očitých svědků těsně před vyhlášením. Musel jsem se tedy veřejně ozvat, protože tohle bylo vážné porušení fair play a jsem rád, že se k naší stížnosti následně přidala většina prvoligových družstev. Dál to rozmazávat nebudu, všichni víme co a proč se stalo.

V průběhu následujícího týdne, se ke mně donesly zaručené informace a spekulace o podvodech, spojených zejména s používáním velké patentky do krmení.

Bohužel se tyto informace vztahovaly i na Radka, protože „ přece není možné, aby tak suverénně vyhrál“ a taky na Peťu „ protože není možné, aby měl ve svém lovišti tak moc ryb“. Tohle mě docelo zvedlo tep!.

Přátelé, věřte nebo ne : Je to možné!. Je zkrátka možné, že Radek je dnes na takové úrovni, že dokáže vyhrávat sektory, mnohdy i s velkým náskokem.

Je taky docela dobře možné, že Peťa bude mít mít díky své aktivitě více ryb v lovišti než většina dalších, pasivně lovících závodníků. Mě se tyto spekulace netýkaly, ale kdybych v neděli udělal dvojku ( a že jsem ji na prutě měl), dovedu si představit, že jsem v tom namočený taky.

Rád bych tímto apeloval na všechny, kdož se uchylují k podobným pozávodním úvahám. Pokud vidíte jakýkoliv podvod nebo cokoliv co porušuje fair-play zásady, řešte to prosím hned na místě s rozhodčími nebo dotyčným závodníkem. Jen tak se dá na problém upozornit. Spekulace a doměnky vypouštěné přes internet do světa škodí nám všem, kteří chceme hrát férově.

Děkuji za pozornost, pokud jste dočetli až sem a v dalším článku napíšu něco o druhém kole ve Veletově.

Pokud máte nějaké své postřehy nebo dotazy, pište je prosím do diskuze, rádi Vám odpovíme.

Pokud by se našel někdo, kdo by se chtěl podělit o své zkušenosti nebo zážitky formou článku, ozvěte se, rádi vše zveřejníme.

Za Crazy Boys František Hanáček